Fethiye

Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olan Fethiye'nin, il merkezi Muğla'ya uzaklığı yaklaşık 130 km'dir. Doğu ve güneydoğusu Antalya ili, güneyi, güneybatısı ve batısı Akdeniz, kuzeybatısı Dalaman ilçesi, kuzeyi Denizli ve Burdur illeriyle çevrilidir. Fethiye, irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye Körfezi'nde yer almaktadır ve körfezin arkası çam ormanlarıyla çevrilidir.

Fethiye, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Saklıkent, Kayaköy gibi çok sayıda ilgi çekici bölgeye sahiptir. Ayrıca, dünyaca ünlü Ölüdeniz'in yanısıra Çalış ve Kıdrak Plajları; Gemile, Günlüklü, Katrancı, İnlice koylarından başka irili ufaklı çok sayıda koya sahiptir. Doğal yapısı sayesinde dalış, yamaç paraşütü, rafting gibi çeşitli alternatif sporlar için de uygun bir yerdir.

Fethiye'nin çevresinde Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos gibi antik kentler vardır ve antik kent kalıntılarıyla kültür turizmine de açık bir şehirdir.

İlçede tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yaz aylarında 30 derece civarında olan sıcaklık, kışın genellikle 10 derecenin üzerindedir. Bölgede deniz suyunun sıcaklığı kış mevsimlerinde bile 16 derecenin altına düşmemektedir.

Akademik Personel
AKTS Bilgi Paketi
Öğrenci Bilgi Sistemi
Yukarı Çık